INFORMACJE O CUKRZYCY


Cukrzyca typu 1 u młodych ludzi


Dzieci i młodzież z cukrzycą typu 1 obecnie mogą prowadzić aktywny tryb życia podobnie jak ich zdrowi rówieśnicy. Wymaga to jednak z ich strony zaangażowania w swoje leczenie. Polega ono na częstym badaniu stężenia glukozy we krwi, ocenie HbA1c przy zachowaniu dobrego samopoczucia i kondycji fizycznej dziecka w celu zapewnienia mu prawidłowego rozwoju i odpowiedniego wykształcenia.

HbA1c

HbA1cjest odzwierciedleniem średnich wartości stężeń glukozy we krwi w ciągu ostatnich kilku tygodni poprzedzających badanie. Niskie jej wartości pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia późnych powikłań cukrzycy. HbA1c powinna być kontrolowana co najmniej 4 razy w roku. U dzieci i młodzieży często jest konieczne indywidualne określenie docelowych wartości HbA1c.

Staraj się uzyskać poziom HbA1c nie wyższy niż 7,5%

Badanie stężenia glukozy

Stężenie glukozy we krwi należy badać od dwóch do czterech razy w ciągu dnia oraz zawsze przed pójściem spać w celu uniknięcia zbyt niskich glikemii w nocy. W niecodziennych sytuacjach, takich jak dodatkowa choroba, przyjęcia, wysiłek fizyczny itp. należy częściej kontrolować glikemię. Zapisywanie wyników badań pozwoli Ci szybko oceniać przyczyny zmian stężenia glukozy we krwi oraz odpowiednio na nie reagować. Stężenia glukozy we krwi powinny zawierać się między 5 a 10 mmol/l (90-180 mg%). W niektórych przypadkach wskazane jest indywidualne określenie wartości docelowych.

Insulina

Większość ludzi z cukrzycą typu 1 wstrzykuje sobie insulinę od dwóch do pięciu razy w ciągu dnia. Ważne jest aby sposób leczenia był odpowiedni dla Ciebie i pozwolił Ci na uzyskanie jak najlepszych wyników. Wszyscy ludzie z cukrzycą typu 1 powinni być odpowiednio przeszkoleni jak dopasowywać dawki insulin do aktualnych wyników kontroli stężenia glukozy we krwi, żywienia i planowanego wysiłku fizycznego.

Szkolenia i wizyty kontrolne u lekarza

Podstawowe znaczenie w leczeniu cukrzycy ma szkolenie oraz wizyty kontrolne w Poradni Cukrzycowej. Ważne jest, abyś starał się postępować najlepiej jak tylko potrafisz i żeby ludzie, którzy Cię otaczają pomogli Ci w tym. Podczas wizyt w Poradni bądź szczery, zadawaj pytania, proś o wskazówki, jak postępować. Chętnie bierz udział w proponowanych Ci szkoleniach, czytaj ulotki, książki itp. Jakość leczenia Twojej cukrzycy podczas wizyt kontrolnych w Poradni Cukrzycowej powinna być określana na podstawie Twoich wyników samokontroli, ostatnich wartości HbA1c, Twojego samopoczucia, wzrostu i masy ciała. Co najmniej raz w roku powinieneś być badany przez okulistę, powinny być wykonywane badania moczu w celu określenia ilości albumin oraz powinieneś być zbadany neurologicznie. Badania te pozwolą ocenić pojawienie się u Ciebie wczesnych objawów ewentualnych powikłań późnych cukrzycy.

Opracowano na podstawie informacji PTD www.cukrzyca.pl