Ważne wiadomości o innych chorobach w cukrzycy


Dzieci z cukrzycą nie chorują częściej niż dzieci bez cukrzycy, czasem nawet chorują rzadziej. Choroba, zwłaszcza z towarzyszącą gorączką zwiększa gwałtownie zapotrzebowanie na insulinę, powodując szybki wzrost stężenia glukozy we krwi oraz pojawienie się acetonu w moczu.

Badanie stężenia glukozy we krwi

Badania wykonuj często, co dwie do trzech godzin. Jeżeli wyniki przekraczają 12 mmol/l (ok. 210 mg%) powinieneś dodatkowo podać dawkę korekcyjną insuliny krótko działającej aby zapobiec powstawaniu acetonu w organizmie.

Badanie moczu na obecność acetonu.

 Kiedy dziecko ma gorączkę zawsze należy badać każdą porcję moczu na obecność acetonu. Obecność acetonu w moczu i wysokich stężeń glukozy we krwi związana jest z niedoborem insuliny w organizmie. Objawy te są niebezpieczne i konieczne jest wówczas częste podawanie małych dawek insuliny krótko działającej co około 3 godziny, aż do ustąpienia acetonu z moczu. Obecność acetonu może powodować ból brzucha, nudności, wymioty, a nawet pogorszenie stanu ogólnego pacjenta do utraty przytomności i śpiączki włącznie.

Pamiętaj!


że przy zbyt niskich stężeniach glukozy we krwi, np. w wyniku wymiotów może pojawić się w moczu tzw. aceton głodowy. W takim przypadku należy podać cukier lub jakiś posiłek, a nie dodatkową dawkę insuliny.

Insulina

Posiłki i napoje

Podczas choroby łaknienie u dzieci jest często obniżone, lecz mimo to stężenia glukozy we krwi pozostają normalne lub są zbyt wysokie. Często, w regularnych odstępach czasu podawaj swojemu dziecku małe ilości soków, owoców czy produktów mlecznych. Sprawdzaj stężenie glukozy we krwi co 2 do 3 godzin. Powinny one wynosić od 5 do 10 mmol/l (90 do 180 mg%). Jeżeli podawałeś dodatkową insulinę z powodu obecności acetonu w moczu, możesz podawać do picia soki owocowe. Jeżeli Twoje dziecko wymiotuje, podawaj mu małymi łykami do picia soki, lemoniadę czy nawet wodę mineralną lub cukierki. Jeżeli nadal wymiotuje a stężenia glukozy we krwi stale się obniżają to może być konieczna wizyta z dzieckiem w szpitalu.

Kiedy Twoje dziecko ma stale podwyższone stężenia glukozy we krwi to istnieje zwiększone ryzyko infekcji w miejscu ran lub skaleczeń, a ich gojenie może być powolne.

Wskazania do leczenia szpitalnego

 

Dziecko z cukrzycą powinno być przyjęte do szpitala w przypadku, gdy:

Najlepiej by było, aby dziecko zostało przyjęte do oddziału pediatrycznego, wyspecjalizowanego w leczeniu cukrzycy typu 1.